Jak bardzo można zwiększyć moc i moment obrotowy silnika?

Zwiększenie mocy silnika i momentu obrotowego jest możliwe podczas wykonywania chiptuningu. Polega on na wprowadzeniu modyfikacji oprogramowania silnika, a w rezultacie poprawia osiągi samochodu. Jak bardzo można zwiększyć moc silnika? Czy w każdym aucie warto przeprowadzić chiptuning? Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, gdzie odpowiadamy na powyższe pytania.

Czy w każdym aucie można wykonać chiptuning?

Chiptuning to popularny sposób na zwiększenie mocy silnika i momentu obrotowego w aucie. Jednak jak się okazuje, najbardziej podatne na modyfikacje jednostki napędowej są pojazdy wyposażone w silnik diesla, wyposażone w turbosprężarkę lub kompresor. Po prawidłowo wykonanym chiptuningu mogą one zwiększyć moc silnika nawet o 30%. Z kolei moment obrotowy może się podnieść aż o 20%. Najmniejsze efekty są widoczne w autach z silnikiem wolnossącym. W takim przypadku przyrost mocy jest możliwy jedynie o kilka procent. Ważne jest jednak, aby przed chiptuningiem silnika wykonać pomiary na hamowni i stacji diagnostycznej.

Kiedy warto zwiększyć moc i moment obrotowy silnika?

Zwiększenie mocy silnika można wykonać wyłącznie w samochodach, które spełniają określone wymagania. Przede wszystkim pojazd musi być wyposażony w silnik doładowany oraz złącze OBD2. Ponadto silnik być wykonany po 2000 roku. Co więcej, chiptuning jest też opłacalny w przypadku pojazdów, które mają niewielki przebieg i w najbliższym czasie nie będą przeznaczone na sprzedaż. W wyżej wymienionych przypadkach modyfikacja silnika zapewnia płynniejszą i bardziej komfortową jazdę, a dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa. Ponadto zwiększa bezpieczeństwo jazdy i poprawia dynamikę samochodu.