Najnowszy model samochodu, czy starszy rocznik z chiptuningiem – co się bardziej opłaca?

Wielu kierowców zastanawia się, czy chiptuning można wykonać w każdym samochodzie, nawet w tych starszych rocznikach. Chiptuning to modyfikacja, która może nie tylko polepszyć parametry silnika, ale też zapewnić płynniejszą jazdę. Czy warto zdecydować się na zakup nowego modelu auta? Czy może wybrać starszy rocznik z chiptuningiem? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czy w każdym aucie można wykonać chiptuning?

Chiptuning to popularna modyfikacja, która może zoptymalizować moc silnika samochodowego. Należy jednak pamiętać o tym, że chiptuning można wykonać wyłącznie w silnikach doładowanych, które zostały wyprodukowane po 2000 roku i są wyposażone w złącze OBD2. Oznacza to, że po wykonaniu chiptuningu nawet starszy pojazd może zyskać doskonałe osiągi i zwiększyć swoje możliwości podczas jazdy. Z kolei w najnowszych modelach samochodów, które mają seryjny silnik benzynowy wolnossący chiptuning pozwoli podnieść moc o zaledwie kilka procent, co jest mało opłacalne. Warto też wspomnieć o tym, że modyfikacja silnika powinna być przeprowadzona przez specjalistów, którzy na początku ocenią stan pojazdu i zdecydują, czy chiptuning będzie korzystny.

Dlaczego warto wykonać chiptuning w samochodzie z silnikiem doładowanym?

Chiptuning to usługa, która polega na modyfikacji oprogramowania sterownika silnika. Ma ona na celu poprawę parametrów silnika, zwiększenie jego mocy i momentu obrotowego. Oznacza to, że po wykonaniu chiptuningu w aucie z silnikiem doładowanym można liczyć na poprawę dynamiki pojazdu i płynniejszą jazdę. Co więcej, chiptuning przyczynia się też do zmniejszenia zużycia paliwa i podnosi komfort jazdy. Ponadto przyspiesza reakcję silnika na naciśnięcie gazu i zwiększa możliwości samochodu.