Na czym polega pop & bangs i w jakich samochodach ma zastosowanie?

Pop & Bangs to rozwiązanie, które można zastosować wyłącznie w samochodach z silnikiem benzynowym. Modyfikacja ta jest szczególnie popularna wśród miłośników tuningu i znana jest również w popularnym określeniu jako – strzały z wydechu. Na czym dokładnie polega pop & bangs? Kiedy warto go wykonać? Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, gdzie odpowiemy na te pytania.

Jak działa modyfikacja pop & bangs w samochodzie?

Modyfikacja pop & bangs jest jednym z popularniejszych sposobów na zmianę charakterystyki dźwięku wydechu samochodu. Polega ona na zmianie ustawień sterownika silnika tak, aby aktywował strzały z wydechu, po odpuszczeniu pedału gazu, przy określonych partiach obrotowych, ustawionych wedle preferencji klienta. Modyfikacja pop&bangs jest najczęściej wykonywana poprzez umiejętne wycofanie zapłonu, które z kolei powoduje, iż niedopalona dawka paliwa dostaje się do układu wydechowego i pod wpływem wysokiej temperatury wewnątrz, następują mikro wybuchy mieszanki paliwowej, dzięki czemu uzyskujemy zamierzony efekt strzałów z wydechu. Intensywność strzałów z wydechu, w zależności od typu sterownika silnika danego samochodu może być dodatkowo regulowana. Zaleca się także, aby zainstalować zmodyfikowany układ wydechowy, który poprawi charakterystykę dźwięku strzałów.

W jakich autach można wykonać modyfikację pop & bangs?

Modyfikacja pop & bangs może być wykonana na samochodach, wyłącznie z silnikiem benzynowym. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie modele samochodów są do niej odpowiednie. Ze względu na różnice w konstrukcji silników, w niektórych modelach modyfikacja może być trudniejsza lub bardziej kosztowna.
Należy również pamiętać, aby z seryjnego układu wydechowego, znajdującego się w samochodzie usunąć fizycznie katalizator, gdyż pozostawienie go na miejscu z aktywowaną modyfikacją Pop & bangs spowoduje jego całkowite zniszczenie. Ważne jest też, aby pop & bangs było wykonane przez profesjonalną firmę, która specjalizuje się w tuningu samochodów. W przeciwnym razie modyfikacja może mieć negatywny wpływ na samochód i nie zawsze będzie zgodna z obowiązującymi przepisami drogowymi.