Tuning silnika samochodowego cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. Daje on możliwość zwiększenia mocy pojazdu i optymalizacji jego parametrów. Ciekawym rozwiązaniem jest chiptuning, a także tuning z użyciem chip-boxów, które mają takie samo zadanie, ale różnią się pewnymi aspektami. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem, gdzie przedstawiamy różnice pomiędzy chip-boxem a chiptuningiem. Życzymy udanej lektury.
Jak przeprowadzany jest chiptuning i co daje?
Chiptuning to usługa, która polega na wprowadzeniu zmian w oprogramowanie sterownika silnika. Dzięki temu możliwe jest sprawne zwiększenie mocy silnika i momentu obrotowego. Co więcej, chiptuning wiąże się też z wieloma innymi korzyściami. Do najważniejszych należą między innymi:
- płynniejsza i bardziej komfortowa jazda,
- wzrost bezpieczeństwa jazdy,
- mniejsze spalanie paliwa i bardziej ekonomiczna jazda,
- optymalizacja mocy silnika.
Warto też wspomnieć o tym, że chiptuning bazuje na modyfikacji parametrów silnika, a wszelkie zamiany wprowadzane są w pamięć komputera. Dodatkowo chiptuning musi być poprzedzony staranną diagnostyką.
Na czym polega działanie tuning chip-boxa?
Tuning chip-boxem, podobnie, jak chiptuning ma na celu podniesienie mocy silnika i jego momentu obrotowego. Jednak znaczącą różnicą jest fakt, że tuning chip-boxem jest wykonywany przy użyciu tak zwanego power boxa, czyli niewielkiego urządzenia zewnętrznego, które jest wpinane w instalację elektryczną samochodu. Ponadto tuning chip-boxem umożliwia modyfikację wyłącznie dwóch parametrów silnika, takich jak ciśnienie doładowania i dawka paliwa. Ważne jest jednak, aby zarówno chiptuning, jak i tuning box były wykonywane przed specjalistów. Dzięki temu można mieć pewność, że tuning zostanie przeprowadzony bezpiecznie i fachowo.