Czy chiptuning wpływa na cenę OC i AC?

Chiptuning to jedna w wielu modyfikacji, które można legalnie i bezpiecznie wykonać w samochodzie. Chiptuning polega na zwiększeniu mocy silnika poprzez zmianę oprogramowania sterownika silnika pojazdu. Wielu kierowców zastanawia się, czy wykonanie tej usługi wpływa na cenę OC i AC. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, gdzie wyjaśniamy, czy chiptuning wpływa na cenę ubezpieczenia auta.

Na czym polega chiptuning i czy warto go wykonać?

Chiptuning to popularna modyfikacja samochodu, która polega na zmianie oprogramowania sterownika silnika. Podczas wykonywania chiptuningu specjalista zmienia parametry silnika, takie jak moc i moment obrotowy jednostki napędowej. W rezultacie pojazd znacznie lepiej reaguje na wciskanie gazu i jest bardziej dynamiczny. Chiptuning przyczynia się też do podniesienia komfortu podczas jazdy i zapewnia płynną jazdę. Co ciekawe, modyfikacja silnika może też wpłynąć na mniejsze zużycie paliwa i bardziej ekonomiczną jazdę. Ważne jest jednak, aby chiptuning przeprowadzić w sprawdzonym serwisie, który precyzyjnie przeprowadza wszelkie modyfikacje auta.

Czy zwiększenie mocy silnika wiąże się ze zmianą ceny OC i AC?

Po wykonaniu modyfikacji silnika warto tę czynność zgłosić do ubezpieczyciela, który może, choć nie musi dokonać rekalkulacji składki ubezpieczeniowej. W przypadku, gdy ubezpieczyciel uzna, że samochód po chiptuningu zwiększa ryzyko niebezpieczeństwa, wówczas możliwe jest opłacenie większej kwoty za ubezpieczenie OC. Podobnie jest z ubezpieczeniem AC, które również jest ustalane indywidualnie na podstawie wartości pojazdu. Warto jednak za każdym razem zgłaszać wszelkie modyfikacje auta ubezpieczycielowi.