Czy zawsze da się zwiększyć moc i moment obrotowy silnika?

Nawet jeśli nie jest nas stać na drogi samochód o dużej mocy, możemy zrobić, coś, by “podrasować” to, co mamy. Skutecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie tzw. chiptuningu, który pozwala na szybkie oraz stosunkowo tanie i co ważne efektywne zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika. Na czym polega ta metoda? Pytanie brzmi czy sprawdzi się w każdej sytuacji w przypadku każdego modelu auta? Na powyższe odpowiada nasz artykuł. 

Chiptuning – na czym polega?

Chiptuning  uważany jest przez wiele osób za  nieinwazyjny oraz stosunkowo tani sposób na poprawę parametrów silnika. Metoda ta przynosi naprawdę dobre rezultaty, a przy tym jest dość prosta i możliwa do zrealizowania w niemal wszystkich modelach silników doładowanych. Główną zaletą takiego rozwiązania jest dostosowanie wprowadzanych zmian do indywidualnych potrzeb kierowcy, a także możliwości danego silnika czy skrzyni biegów. 

Na czym dokładnie opiera się ta metoda? Chiptuning bazuje na modyfikacji parametrów silnika. Zmiany wprowadzone są w pamięci komputera, gdzie edytowane jest oprogramowanie sterujące pracą silnika. Wykonując chiptuning zmienia się podstawowe wielkości, takie jak: skład mieszanki paliwowo-powietrznej, kąt wyprzedzenia wtrysku lub zapłonu, ciśnienie doładowania oraz wtrysku paliwa i w niektórych przypadkach – maksymalną prędkość obrotową silnika.

Czy metoda ta zawsze działa tak samo? Okazuje się, że nie. Najmniejsze efekty są widoczne w silnikach wolnossących, gdzie przyrost mocy sięga jedynie kilku procent. Sytuacja przedstawia się lepiej w samochodach doładowanych, czyli takich, które posiadają turbosprężarkę lub kompresor. W ich przypadku moc i moment obrotowy można zwiększyć bez trudu o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. W większości aut tego typu uzyskanie przyrostu większego o trzydzieści procent nie wymaga większego wysiłku.  

O czym pamiętać?

Chiptuning powinien być w każdej sytuacji poprzedzony staranną diagnostyką i pomiarem na hamowni stacjonarnej. Dlaczego? Okazuje się, że sami producenci często redukują koszty i tworzą różne warianty mocy silników za pomocą różnicowania oprogramowania. Przyrost zależy poniekąd od możliwości podzespołów występujących w danej wersji mocowej. W takich modelach margines bezpiecznego podnoszenia osiągów jest mniejszy, a silniki te mogą wykazywać rozleglejsze zmiany konstrukcyjne. Może chodzić m.in. o większą turbosprężarkę, wydajniejsze wtryskiwacze czy wydajniejszą pompę paliwa.

Inna kwestia dotyczy tego, jak chiptuning wpłynie na inne części składowe pojazdu. Czy pozostałe podzespoły zniosą większe obciążenia? Czy elementy, takie jak sprzęgło, czy skrzynia biegów poradzą sobie bez problemu? Odpowiedź na te pytania pozwoli nam stwierdzić, czy zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika jest w naszym wypadku w pełnie bezpieczne. 

Czy zawsze możliwe?

Kluczowe pytanie brzmi jednak, czy zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika jest możliwe w każdej sytuacji? Okazuje się, że nie. Silnik musi spełniać dwa podstawowe warunki. Po pierwsze musi być doładowany, a po drugie musi być wykonany po 2000 roku i być wyposażony w złącze OBD2. 

Czy w każdym przypadku będzie miało sens? Okazuje się, że nie. Dla przykładu w seryjnych benzynowych silnikach wolnossących chiptuning pozwala nam osiągnąć wzrost mocy do kilku procent. Porównując ten wynik z kosztem całej operacji, okazuje się ona mało opłacalna.  

Nasza oferta

Jedno jest pewne: chiptuning musi zostać przeprowadzony przez profesjonalistów. Nasi fachowcy starannie ocenią, czy Twoje auto może być poddane takiemu zabiegowi i czy będzie to korzystne pod względem ekonomicznym. Jeśli tak, przeprowadzimy cały proces z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły. Przed przystąpieniem do modyfikacji sprawdzamy samochód na hamowni stacjonarnej obciążeniowej 4×4, żeby dowiedzieć się, jaki jest jego rzeczywisty zakres mocy i momentu. To sprawia, że możemy modyfikować parametry silnika w bezpieczny sposób. 

Dzięki skorzystaniu z naszej oferty możliwe jest zwiększenie prędkości maksymalnej, zyskanie mniejszego zużycia paliwa, uzyskanie poprawy elastyczności i maksymalne wykorzystanie potencjału silnika. Dlaczego warto zaufać właśnie nam? Przede wszystkim dlatego, że jesteśmy młodą, ale doświadczoną firmą. Rozwijamy się dynamicznie, idziemy z duchem czasu i korzystamy z najwyższej jakości oryginalnego sprzętu wiodących producentów. Śledzimy nowinki związane z chiptuningiem, jednak priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo i zadowolenie klienta. Skorzystaj z naszej oferty i sprawdź, ile możesz zyskać.